Bumerang - Yazarkafe

Reklam

Online Ziyaretçi

19 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Yüzme Kursu Twitterda

yuzme kursu resim23

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen yaşam koşulları ve standartları, beraberinde monoton bir yaşamı da getirmiştir. Özellikle büyük şehirlerde oyun oynama ve spor yapma gereksinimi olan çocuklar için oyun ve spor alanları maalesef yok denecek kadar azdır. 

Doğumdan itibaren her gün gelişimine devam eden çocukların psikolojik ve biyolojik gelişimine oyun oynamak çok önemli katkılar sağlar. 2 yaşından itibaren çocuklar yürüme, koşma, atlama, topa vurma, zıplama, bisiklete binme, yüzme,  tırmanma, dans etme gibi aktiviteleri oyun oynayarak rahatça öğrenip yapabilirler. Bu oyunları oynarken dikkat ve yoğunlaşma her çocukta farklı olabilir. Oyun oynayan çocuğun koordinasyonu gelişerek motorsal hareketleri öğrenmeye ve yapmaya başlar.

6 yaşından itibaren çocuklarda kas kuvveti ve dayanıklılık, yapılan fiziksel aktiviteler doğrultusunda gelişmeye ve güçlenmeye başlar. Bu yaşla beraber çocuklar daha zor ve karmaşık hareketleri öğrenip yapabilirler. Motor hareketlerinin ve becerilerinin en kolay ve etkili öğrenimi kız çocuklar için 6-8 yaş, erkek çocuklar için 7-9 yaşlarıdır. Bu yaşlarda çocuklar kapalı alanlarda televizyon ve bilgisayar başında tüm zamanlarını geçirmeyip, mutlaka fiziksel aktivelere katılarak oyunlar oynamalıdır.

Fiziksel yetenekleri ortaya çıkan çocukları 6 yaşından itibaren spor okulları ve kurslara yönlendirmek fiziksel ve psikolojik gelişimine katkı sağlayacaktır.

Çocuklar için yüzme; spor ve fiziksel aktiviteler içerisinde en iyi spor dallarından biridir. Deneyimli eğitmenler eşliğinde yüzmeyi öğrenen çocuklar, iyi bir fiziğe, düzgün bir duruşa ve sağlam bir bünyeye sahip olurlar. Diğer sporlara nazaran yüzmeye başlamanın yaşı yoktur. Yüzme sporuna 2 yaşında bir çocuk iken ya da 80 yaşında bir dede olarak da başlayabilir ve ömür boyu bu sporu yapabilirsiniz.

6 yaşından küçük çocuklarda yüzme öğretimi; oyunlar oynayarak su üstünde durmaya çalışma, doğru nefes alma, atlama gibi küçük hareketlerle sudan korkmadan kendilerine olan güvenlerini kazanmaları sağlayarak yapılmalıdır. 6 yaşından itibaren yüzme teknikleri öğretilmeye başlanmalıdır.Hız yeteneği -fırsat penceresi- kızlarda 6 -8 yaş, erkeklerde ise  7-9 yaş aralıkları arasında açılır ve kapanır. Eğer bu yaşlarda motor becerileri geliştirilemezse ikinci hız penceresi, kızlarda 11 – 13 yaş,  erkeklerde ise 13-16 yaşlar arasında tekrar açılır. Bu yaşlardan sonra motor hareketlerini öğrenmek ve geliştirmek çok zordur. 

Çocukların erken yaşlarda spora başlamaları motor becerilerinin gelişimi ve uzun süreli sporcu gelişimi için çok önemlidir. Antrenmanlara devam eden çocuklar ilerde kendi seçimlerini yaparak elit sporcu olma şansını yakalayabilirler.

 Çocuklar için “yüzme”nin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Yüzmeye başlayan çocukların su üstünde durmaya başlamalarıyla birlikte kendilerine olan güvenleri artar ve öz güvenlerini kazanırlar. Çocuklar açısından “kendine güven” çok önemli bir kazanımdır.
  • Yüzme sporunu yapan çocuklar, iyi bir fiziğe, düzgün bir duruşa ve sağlam bir bünyeye sahip olurlar. Çağımızın çocuk hastalıklarından olan skolyoz ve duruş bozuklukları yüzerek düzeltilebilir.
  • Yüzme sporu yapan çocuklarda vücut gelişimi daha sağlıklı olur. Vücuda herhangi bir ağırlık binmediğinde eklemlerde zorlanma olmaz.
  • Yüzme sporu yapan çocuklarda obezite riski çok düşüktür.
  • Yüzme sporu yapan çocukların el, kol ve bacak koordinasyonları çok iyidir.
  • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklar yüzme sporu yaparak fazla enerjilerini atabilirler.
  • Yüzerek deşarj olan çocuklarda saldırganlık azalır ve daha sakin olurlar.

Serbest Stil Yüzme Tekniği

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Kelebek Stil Yüzme Tekniği